Istorija Lietuvoje

Istorija Lietuvoje Veislės standartas Veislynai Vados Reproduktoriai

Pirmuosius labradoro retriverius 1990 metais į Lietuvą atvežė Aleksandras Stepanovas iš Latvijos. Juodos spalvos šuo Chebi Taid (Brenvik Bim x Cieber Cheida) 1992 metais buvo registruotas pirmuoju numeriu Lietuvos vieningo veisimo knygoje. 1991 metais taip pat iš Latvijos buvo atvežti juodas patinas Žaci-Žarin (Žak Royal Perl x Skiber Cinta), sav. A. Daričevas, kalė Lingpar (Bečižak Lingo x Cador Parri), sav. K. Puodžiukynas. Pirmoji registruota šuniukų vada gimė 1993 m. birželį veislyne „Vandenis”. 1995 metais iš Danijos buvo parvežti du šunys: juoda kalė Fiffi (Duke x Becel), sav. J. Davainis, ir juodas patinas Obakens Pride (Birdbrook Clyde Of Follyb Breeze x Obakens Afrodite), savininkas A. Auglys. Šie du šunys ir buvo labradorų retriverių veislės pradininkai Lietuvoje. 1995 m. veislyne „Iš Pašilės” gimė antroji labradorų vada Lietuvoje (kalės Fiffi ir patino Obakens Pride palikuonys).

1996 metais vėl iš Latvijos buvo atvežti du vienos vados šuniukai: šokolado spalvos kalė Elzer Bona Skiper ir gelsvas patinėlis Elzer Bosfor Skiper. Šie šunys labiau tiko medžioklei nei parodoms – tai buvo gana ilgakojai šunys, per daug masyvūs ir sunkūs, jų galvos pasižymėjo labai ryškiais skruostikauliais. Elzer Bona Skiper atvedė vieną vadą, kurios tėvas (trumpam atvežtas iš Amerikos ir netikėtai sutiktas Lietuvoje) – šokolado spalvos šuo (Cochise Of Samogita). Tuo metu kergiamų šunų beveik nebuvo ir ši vada davė gerą startą labradorų veisimui Lietuvoje. Šioje vadoje gimė Dora Undinė ir Dona Undinė, kurios yra „Okeano” ir „Balzamo” veislynų pradininkės.

NAPOLEON Balzamas

NAPOLEON Balzamas

Pirmoji vada veislyne „Gaivenė” registruota 1997 sausį (tėvo Elzer Bosfor Skiper ir motinos Bairos iš Pašilės). 1996 metais iš Anglijos buvo atvežtas gelsvas šuo Bantum Broggan (Greatpark Sweep x Duchess Ella), sav. Pinkevičienė. Šis patinas maždaug iki 1999 metų buvo pagrindinis reproduktorius ir pirmasis labradoro retriverių šuo, gavęs Lietuvos čempiono titulą. Veislė sulaukė populiarumo – iki 1999 balandžio jau 99 labradoro retriveriai buvo užregistruoti Lietuvoje. Dauguma jų – „Gaivenės” veislyno šunys. Daugiausiai iš šio veislyno šunų yra pasiekę Muson Gaivenė (Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos čempionas), Brenda Gaivenė (Lietuvos čempionė), Bilas Gaivenė (Lietuvos čempionas).

Iki 1999 metų dauguma labradorų buvo iš „Gaivenės”, „Pašilės”, Blue Peter (kilusio iš Anglijos). Antroji jos vada pasirodė 2002 metais (tėvas – Nerocas Onennpeka iš Suomijos). Veislyne „Divina” Brenda Gaivenė atsivedė nuo Belle Armani Of The Music Forest (importuoto iš Olandijos) puikią juodos spalvos kalytę Kora Armani Divina, su kuria buvo dalyvauta daugelyje parodų ir laimėta – LT, LV čempionų titulai, ji tapo kandidate į Lenkijos ir tarptautinius čempionus. Ji pasižymėjo kaip puiki reproduktorė veislyne „Emocija”, sav. R. Ruseckienė. Veislyno „Balzamas” pradininkė yra šokolado spalvos kalytė Dona Undinė, kuri pirmąją vadą atsivedė nuo Latvijoje gyvenančio šuns Žakvest Fils. 2001 metais iš Lenkijos buvo atvežta suaugusi gelsvos spalvos kalė Yankee Z Padoku (Rockystars Buckie Of Macduff x Hag Vrani Oko), kuri labai pagerino Lietuvos labradorų retriverių eksterjerą. Tai buvo kitokio tipo kalytė – nedidelio ūgio, puikaus temperamento, „ūdros” uodega, labai gerų kūno proporcijų. Pirmoji jos vada buvo nuo Applejaks Hello Honky Tonk (iš Švedijos), antroji nuo Hemingway Herbu Zadora (iš Lenkijos).  Šių vadų šuniukai yra puikaus charakterio, nedidelio ūgio, turi gražią ir tiesią nugaros liniją, puikią uodegą – trumpą, storą ir tiesią. 2003 metais iš Lenkijos veislyno „Herbu Zadora” buvo atvežtas gelsvos spalvos patinukas Jawor Herbu Zadora, „Liūlynės”, „Roso” veislynų. Jie buvo puikūs, tačiau pradėjus organizuoti tarptautines parodas, kuriose dalyvavo šunys iš Rusijos, Lenkijos, Čekijos, Olandijos, Suomijos, buvusi mūsų labradorų šlovė visiškai nublanko. Todėl labai reikėjo naujų šunų, kurie galėjo pagerinti jau nusistovėjusį lietuviškojo labradoro tipą.

Į veislyną „Primadona” 1997 metais iš Rusijos atvežta gelsvos spalvos kalytė Madona (Stanley Of Lucifers Delight x Asmol Vega Blek), kuri atsivedė 9 šuniukų vadą (tėvas – Matchmeker Prince Of Francos Valley iš Portugalijos). Iš šios vados šuniukų daugiausiai yra pasiekęs LTCH Dzeusas Primadona, nuo 2000 metų dažnai naudotas veisimui. 1999 metais į veislyną „Ąžuolynas” taip pat iš Rusijos atvežta gelsvos spalvos kalė Timantti Solid Gilė (Porto Lab Of Francos Valey x Saskian Fuchisia), kuri pirmą vadą atsivedė nuo Lenkijoje gyvenančio Blondella kuris labai pagerino Lietuvos labradorų retriverių eksterjerą.  Šiuo metu daug vilčių veislyno savininkai A. ir A. Mačiuliai sieja su Stenveyz Cheque For Million, kuri yra jau kelių šalių čempionė, 2007 metų Latvijos retriverių  parodoje pripažinta gražiausiu labradoru. Ji atsivedė perspektyvių šuniukų vadą nuo patino Sw Ch Lab Treasure’s Great Choise, kuris gyvena Danijos „Choicemaker’s” veislyne. Stenveyz Field Of Dreams taip pat yra Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos čempionė.  Ji taip pat yra 2007 m. Lietuvos specializuotos retriverių parodos nugalėtoja ir pelnė gražiausio retriverio titulą.  „Balzamas” iš Danijos atsivežė perspektyvų gelsvos spalvos patinėlį Choicemaker’s Gladiator, kuris, tikimasi, taps geru reproduktoriumi. Labai sėkminga veislynas laiko šuniukų vadą, gimusią iš tituluotos Starz Merilend Fellow Feeling ir anglų patino SK JCh-Ch KL JW’05 Sretlaw Sea Biscuit.  Gelsvas šios vados patinukas Napoleon Balzamas, būdamas 11 mėnesių amžiaus, tapo Lietuvos ir Latvijos jaunimo čempionu. Tikimės, kad jaunas, šokoladinės spalvos patinukas Only For Me Balzamas (FIN Ch Strongline’s Clown x LT, LV, PL Ch Stenveyz Field Of Dreams) papildys gerų reproduktorių gretas.

Veislyno „Okeanas” pradininkė buvo šokolado spalvos kalė Dora Undinė.

Dora Undinė

Dora Undinė

Daugiausiai pasiekęs – pirmosios jos vados (tėvas – olandų šuo Belle Armani Of The Music Forest) šokolado spalvos patinukas Ari Belle Mia Okeanas. Trečia Doros Undinės vada taip pat buvo labai sėkminga (tėvas – Macho Gorska Fantazja iš Lenkijos). 2001 metais iš Lenkijos į šį veislyną buvo atvežta nuostabi šokolado spalvos kalė Sharon Gorska Fantazja (King Field Kilien x Boothgates Color Scheme), kuri tuo metu vienintelė sugebėjo parodose konkuruoti su užsienio veislynų šunimis. Sharon 2002 m. ir 2003 m. tapo Lietuvos geriausiu labradoru. Ji susilaukė trijų puikių vadų, iš kurių išaugo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių parodų nugalėtojai, tokie kaip Dora Andora Okeanas, Donna Dior Okeanas (auga veislyne „Medeinė”), Eira Princess Okeanas, Excalibur Of King Okeanas, Earl Of Okeanas, Freida Okeanas ir kt. Nuostabi Sharon palikuonė kalytė Dipsi Atlantida Okeanas liko augti veislyne ir jau susilaukė dviejų vadų. Iš vienos vados veislyno šeimininkai Reda ir Virgilijus Bumbuliai pasiliko dar vieną kalytę Gabi Okeanas, kuri būdama pusantrų metų amžiaus jau stebina savo pergalėmis ir jau yra Baltijos JN čempionė. 2002 metais iš Estijos į šį veislyną buvo atvežtas juodas patinas Paunvere Black Diamond (Int Ch Bubbling Churchil x Donna). 2004 metais jis tapo Lietuvos geriausiu labradoru. 2003 metais veislynas įsigijo geltoną patiną Huckleberry Finn Gorska Fantazja (Rocheby Smokescreen x Beza Arka Iti), kuris jau keli metai yra pagrindinis reproduktorius Lietuvoje.

Huckleberry Finn Gorska Fantazja

Huckleberry Finn Gorska Fantazja

Tai įspūdingas angliškų bei prancūziškų kraujų patinas. 2004 metais veislyne „Okeanas” apsigyveno puikus juodas patinas iš Švedijos Guidelines Chunga Revenge (Winnie’S Frank Zappa x Guideline’S Welladay). Tikimės, kad šis šuo atneš į Lietuvą Švedijos labradorams būdingą tipą. 2006 metais iš žymaus Lenkijos veislyno „Gorska Fantazja” atvyko šokoladinis patinas Grand Prix Gorska Fantazja (Lab Treasure’s Indeed x Gorska Fantazja Z Debowego Gaju), kuris 2007 m. buvo sukergtas su Dipsi Atlantida Okeanas. Gimė 4 nuostabūs, tvirti, perspektyvūs, stambaus kūno sudėjimo šuniukai – 2 kalytės ir 2 patinėliai.

Kanga GORSKA FANTAZJA

Kanga GORSKA FANTAZJA

2003 metais į veislyną „Nenuoramos” iš žinomo Maskvos veislyno „Stenveyz” atkeliavo ilgai laukta šokoladinė kalytė Stenveyz Full Flavor (Tanga). Ši skandinaviškų kraujų, puikių darbinių savybių kalytė – labradorų pradininkė „Nenuoramų” veislyne. 2004 metais į Nenuoramų veislyną atkeliavo juodas patinas Sylvan Gorska Fantazja.

SYLVAN Gorska Fantazja

SYLVAN Gorska Fantazja

Jo kilmės medyje – legendiniai anglų kilmės šunys. Būdamas dvejų metų tapo geriausiu 2006 metų Lietuvos retriverių mylėtojų klubo labradoru, jis turi daug puikių įvertinimų iš garsių teisėjų. Labai tikimasi, jog jis taip pat pasižymės kaip puikus reproduktorius ir pagerins Lietuvos labradorų genetiką. 2005 metais Stenveyz Full Flavor sulaukė pirmosios vados nuo danų kilmės patinuko Int Ch Lab Treasure’s Indeed. Iš šitos vados labiausiai pasižymėjo Nenuoramos Klondike Summer – LT, LV, RUS JCh, tapusi geriausia 2006 metų LRMK kalyte bei Estijoje gyvenanti Nenuoramos Kimberly – EST JCh. 2006 metais Stenveyz Full Flavor po kergimo Suomijoje su amerikiečių kilmės patinu FIN-AM Ch Ceasarscreek and Loresho Jun susilaukė 10 šuniukų vados. Tai labai perspektyvių šuniukų vada Nenuoramos Campari – LT JCh, LRMK KL. JN’07, Nenuoramos Corolla – LT JCh, aktyviai dalyvauja parodose Nenuoramos Calista bei Nenuoramos Carusso.

Nuo 2003 metų atsidavusių ir profesionalių veisėjų dėka pavyko išveisti tikrai puikaus eksterjero ir sveikatos labradorus. Tokius puikius tarptautinėse parodose skambiais titulais patvirtintus rezultatus lėmė atsakingas požiūris į veisimą, tinkamų šunų importas ir apgalvoti geriausių vietinių veislės atstovų kergimai su užsienyje gyvenančiais puikaus tipo šunimis. Tai įrodo  kiekviena specializuota retriverių paroda, kurioje mūsų labradorai yra stiprūs konkurentai užsieniečių šunims.

Daugiau informacijos Lietuvos retriverių mylėtojų klubo 2003 – 2007 metų knygoje.