Istorija Lietuvoje

Istorija Lietuvoje Veislės standartas Veislynai Vados Reproduktoriai

Pirmieji auksaspalviai retriveriai į Lietuvą buvo atvežti iš Suomijos 1996 metais. Tai buvo suaugę šunys (patinas – Jakos As Dream Cames True ir kalė – Kapplandets Chateau De Cruzeau), registruoti pirmaisiais numeriais Lietuvos veislinių šunų knygoje. Taip pat 1996 metais iš Lenkijos veislyno „Oligarchia” atvežtos dvi jaunos kalytės Lady Minevra Oligarchia ir Kashmir Oligarchia.

Lady Minevra Oligarchia

Lady Minevra Oligarchia

 Tų pačių metų pabaigoje iš Lenkijos atkeliavo dar viena kalytė – Complement Zingarela. Tai buvo pirmieji šunys, kurie pradėjo auksaspalvių retriverių kartą Lietuvoje. Tiesa, pirmoji kalė Nightdream Kiri Te Kanawa, atsivedusi pirmąją vadą Lietuvoje, buvo atvežta iš Suomijos jau sukergta į veislyną „Fantastika”, kuriame ir gimė 5 šuniukai. 1997 metais šiame veislyne kalė Nightdream All Night Party atvedė dar vieną vadą nuo pasaulio čempiono Waterloss Invanhoe In The Nihgtdream. Daugiausiai iš šios vados yra pasiekęs šuo – Nosterdamas Fantastika, kuris tapo Lietuvos čempionu. Nuo 1999 metų jis aktyviai buvo naudojamas veisimui. 1997 metų pradžioje į veislyną „Vilnoja” iš žymaus Anglijos veislyno „Xanthos” atkeliavo patinukas Xanthos Wot’Sizname, o iš Vengrijos – kalaitė Pretty Woman Of Top Team.

Xanthos Wot’siz Name

Xanthos Wot’siz Name

Pretty ir Watas aktyviai dalyvavo parodose, tai šunys, kurie tapo Lietuvos, Latvijos, Rusijos, Baltarusijos čempionais. 1999 metais ši pora nudžiugino pirmąja 9 šuniukų vada, iš kurios net 3 šuniukai buvo parduoti į Estiją. Veisėjai pasiliko vieną kalaitę Orbitą, kuri sėkmingai dalyvavo parodose. 2001 metais ji atsivedė šuniukų vadą (tėvas – iš Suomijos importuotas šuo, Lietuvos čempionas Arnold). Veisėjai vėl pasiliko 2 kalaites – Laisvę ir Laimę Vilnoja. Šiame veislyne buvo stengiamasi kryptingai veisti tamsiai auksinės spalvos šunis.

Vienas iš pirmųjų Lietuvoje registruotų auksaspalvių retriverių veislynų yra „Herkus”.

logoherkus

Veislyno ištakos – iš Lenkijos importuota kalytė Lady Minevra Oligarchia. Lady buvo ne tik aktyvi parodų dalyvė, bet ir puiki reproduktorė. Pirmojoje jos vadoje nuo Int PL Ch Chicago of Top Team gimė net keletas parodų nugalėtojų bei prizininkų tokių kaip Multi Ch Britanis Herkus, Multi Ch Blanša Herkus, LT Ch Bella Donna Herkus.

BRITANIS Herkus

BRITANIS Herkus

Ne mažiau sėkmingos Lady vados nuo angliškos kilmės patino Int PL Ch Jaskar Tarquin. Garsiausi šių vadų šunys daugkartiniai parodų nugalėtojai ir prizininkai – LT, LV Ch Erima Herkus, Multi Ch Eucalyptus Herkus, bei LT Ch De Niro Herkus. Nuo 2002 metų veislyne gyvena Erima Herkus, kurios palikuonys LT JCh Little Prince Herkus, RUS JCh Lucky Strike Herkus, EST JCh Giacomo Herkus sėkmingai dalyvauja parodose. Veislyne likusi Multi Ch Gutta Herkus – daugkartinė tarptautinių ir specializuotų parodų nugalėtoja, 2006 metų pasaulio čempionato Poznanėje prizininkė. Pastaraisiais metais veislynas pasipildė naujais šunimis. 2005 metais iš Lenkijos atvažiavo kalytė Tres Jolie Oligarchia, kuri jau sėkmingai startavo parodose. 2007 metais iš garsaus Norvegijos veislyno atvyko perspektyvi kalytė Rainy Sky Av Vervik bei veislyne apsigyveno Madam Mirage Herkus. Veislynas „Herkus” jau 11 metų aktyviai dalyvauja tarptautinėse parodose, pasaulio ir Europos čempionatuose bei stengiasi veisti puikaus eksterjero ir charakterio šunis. 2000, 2002, 2004, 2006, 2007 metais HERKUS pripažintas geriausiu auksaspalvių retriverių veislynu Lietuvoje.

1998 metais veislyne „Vilties Spindulys” lenkų veisimo kalytė Complement Zingarella nuo patino, importuoto iš Norvegijos, atsivedė 8 šuniukų vadą. Iš jų Aira Vilties spindulys ir Amber Vilties Spindulys yra Lietuvos čempionės. Antroji Complement Zingarella vada buvo nuo lenkų šuns Complement Uno Voce. Tai viena sėkmingiausių šio veislyno vadų. Joje gimė Cammiu Strong Vilties Spindulys, Candy White Vilties Spindulys. Cammiu Strong Vilties Spindulys labai sėkmingai dalyvavo parodose, jis buvo stiprus konkurentas ne tik Lietuvos parodose, bet ir užsienyje, tapęs daugelio šalių čempionu, kandidatu į tarptautinius čempionus. Jo vaikai iš tėvo paveldėjo puikų sudėjimą, gerą temperamentą, gražų, ryškios aukso spalvos kailį. Nuo 2003 metų „Vilties spindulys” nebeveisia auksaspalvių retriverių.

Aira Vilties Spindulys iškeliavo į veislyną „Feniksas”, kuriame taip pat, kaip ir veislyne „Vilnoja”, stengiamasi veisti ryškiai auksinės spalvos šuniukus. Pirmosios dvi Aira Vilties Spindulys vados buvo nuo Nosterdamo Fantastika, antroji – nuo Arnoldo. Šio veislyno šunys turi puikų kūno sudėjimą, labai tankų kailį, yra gero charakterio, tinkamo kaulingumo.

1997 metais veislynas „Nenuoramos” įsigijo pirmąją kalytę Multi Ch Blanša Herkus, kuri 1999 metais atvedė vadą nuo anglų kilmės patino Xanthos Wot Sizname.

logonenuoramos

Kalytė Dolly, kuri liko veislyne, aktyviai dalyvavo parodose. 2001 metais Blanša vežta į Lenkiją pas olandų kilmės patiną PL Ch Midas V. D. Vijf Lijsterbessen.  Šuniukai veisėjų nenuvylė. Galima būtų paminėti daugelio šalių čempionus Elcano Nenuoramos ir Eldorado Nenuoramos. 2001 metais į šį veislyną atkeliavo jauna kalytė Cream Bonita Di Santolina (Bona) – puikios kalės Kashmir Oligarchia ir patino Cammiu Strong Vilties Spindulys palikuonė. Ši kalytė jau 2003 metais tapo geriausiu Lietuvos retriverių mylėtojų klubo šunimi. Cream Bonita Di Santolina (Bona) susilaukė 2 vadų. Abiejų vadų šuniukai iki šių dienų puikiai pasirodo parodose. Iš pirmosios vados galima paminėti čempiones seses Nenuoramos Babette (veislyno „Freska” kalė, jau turėjusi savo pirmąją vadą, kurios palikuonys dalyvauja parodose) ir Nenuoramos Bonette (ji veislyno „Nefertitė” pradininkė, taip pat aktyviai pasirodo parodose). Nenuoramos Bianca gyvena veislyne „Avilys”. Iš antrosios Bonos vados galima būtu paminėti Nenuoramos Summer Sunshine – ji nuo mažų dienų sėkmingai dalyvauja parodose ir šiuo metu siekia kelių šalių čempiono titulo. Nenuoramos Sunny Girl – taip pat aktyvi parodų dalyvė. Ji – veislyno „Nemunas” kalė. 2003 metais Blanša Herkus buvo kergta su čeku kilmės patinu PL Ch Barbo Scandinavia Finland.  Šioje vadoje gimė „Nenuoramų” veislyno pažiba – Nenuoramos Yellow Jamaica.

nenuoramosyellowjamaika

Nenuoramos Yellow Jamaica

Tai puikaus sudėjimo ir nuostabaus charakterio derinys. Sulaukusi 2 metų ji tapo geriausiu 2005 metų Lietuvos Kinologų draugijos šunimi ir geriausiu 2005 metų Lietuvos retriverių mylėtojų klubo auksaspalviu retriveriu. Nenuoramos Yellow Jamaica parodose gauna puikius įvertinimus. Ji šešių šalių čempionė. 2006 m. ši kalė buvo sukergta su Int Multi Ch Fairfi eld Fireminstrel – puikiu anglų kilmės patinuku gyvenančiu Suomijoje. Vadoje gimė 8 šuniukai, iš kurių patinas Nenuoramos Tonito ir kalytė Nenuoramos Tekera Twist liko veislyne. Tai jauni ir labai perspektyvūs šunys, kurie jau yra nemažai pasiekę parodose.  Taip pat derėtų paminėti Nenuoramos Toscana,  kuri yra kelių šalių jaunimo čempionė, o būdama 19 mėnesių amžiaus Lenkijos retriverių klubo parodoje pripažinta geriausiu 2007 metų auksaspalvių retriverių veislės atstovu. 2007 metais gimė dar viena Nenuoramos Yellow Jamaica vada, kurios tėvas Guess Nashville iš žymaus Švedijos veislyno. Vadoje gimė 6 šuniukai. Iš šios vados veislyne liko Nenuoramos Magic Macota. Kita perspektyvi kalytė iškeliauja pas savo tėtį į Švedijos veislyną. Du perspektyviausi vados patinukai – Nenuoramos My Marchello ir Nenuoramos Mr. Martin – liko Lietuvoje.

Nenuoramos TONITTO

Nenuoramos TONITTO

2001 metais registruotas dar vienas veislynas – „Korifėjus”, kurio pradininkė kalaitė Casablanca Herkus nėra parodų favoritė, tačiau puiki reproduktorė. Pirmoji vada buvo nuo Vokietijoje gyvenančio patino Westley Adam. Antroji vada taip pat iš užsienio (Olandijos) – nuo Gunhills Over The Moon. Iš šios vados galima būtų paminėti kalytę Berenikė Korifėjus. Ji yra puikiai sudėta ir turi veislei būdingą gerą charakterį. Berenikė Korifėjus yra veislyno „Berenikė”, kuris dar labai jaunas, tačiau garsėja gerai apgalvota, kryptinga veikla, pradininkė.

Pirmoji vada – patino Nosterdamo Fantastika ir kalės Candy White Vilties Spindulys palikuonys – 2001 metais gimė veislyne „Oskaras”.

logomegaoskaras

Labiausiai parodose sekėsi Adria Golden Legend Oskaras. Antroji Candy White Vilties Spindulys vada gimė 2002 metais nuo puikaus patino DeNiro Herkus. Iš šios vados galima būtų paminėti du puikius patinėlius Bendy Legged Oskaras ir Bert Barclay Oskaras. 2005 metais Candy White Vilties Spindulys buvo sukergta Lenkijoje su jaunu ir perspektyviu patinėliu iš Prancūzijos Cheek To Cheek Underground Velvet. Gimė net 10 šuniukų. Šiuo metu parodose puikiai pasirodo Café Au Lait Oskaras, Cinamon Bear Oskaras, kuris jau turi savo palikuonių ir Cognac’n Cream Oskaras. Dėl puikaus eksterjero ir charakterio Café Au Lait Oskaras planuojama naudoti tolimesniam veisimui.

Cafe Au Lait OSKARAS

Cafe Au Lait OSKARAS

2007 metais Candy White Vilties Spindulys susilaukė paskutiniosios savo vados nuo Lenkijoje gyvenančio patino Dewmist Silk Simphony iš garsaus švedų „Dewmist” veislyno. Tikimasi, kad šie šuniukai taip pat puikiai pasirodys parodose. 2006-2007 metais veislynas įsigijo prancūzų kilmės kalytę Ashbury Believe In Love bei patinėlį Ashbury Call Me Luis iš  garsaus ir gerą vardą turinčio veislyno „Ashbury”.

Ashbury CALL ME LUIS

Ashbury CALL ME LUIS

2007 metais Veislynas „Oskaras” užregistruotas FCI nauju pavadinimu „Mega Oskaras”

Veislynas „Santolina”. Pirmoji kalytė šiame veislyne – Kashmir Oligarchia – pirmoji auksaspalvių retriverių kalytė, atvežta į Lietuvą. Ji puikiai pasirodo parodose, yra viena iš kalių, turinčių daugiausia titulų (LT, PL, LV, EE, RU čempionė, dešimtkart CACIB, daugkartinė veislės nugalėtoja ir kt.). Ta-čiau pirmąją, ir vienintele vadą ji atsivedė tik 2001 metais, kai jai buvo jau 6 metai. Gimė 11 šuniukų. Iš 7 kalių sėkmingai parodose dalyvauja net 5. Daugiausiai pasiekusios yra Cream Bonita Di Santolina, Champagne Bianco Di Santolina, Chocolate Kiss Di Santolina. 2001 metais veislynas pasipildė dar dviem kalaitėmis – Ruby Tuesday Oligarchia iš Lenkijos ir Chocolate Kiss Di Santolina, kurios pirmosios ir kol kas vienintelės Lietuvoje yra tarptautinės čempionės, t. y. yra ne tik puikaus eksterjero, bet ir turi tarptautinius darbinius diplomus. Chocolate Kiss Di Santolina 2003 metais buvo sukergta su angliškos kilmės patinu – Garbank Lislone Jackpot, tačiau lūkesčiai apie puikaus eksterjero šuniukus neišpildė, nors veislyne liko Donatella ir Dewi Di Santolina. Nuo 2006 metų, užregistravus veislyną FCI organizacijoje, pavadinimas pakeistas į „Prima Santolina”. 2006 ir 2007 metais naujo pavadinimo veislyne gimė dvi puikios vados nuo švedų kilmės patino Dainty’s Final Score. Viltys dedadmos į Eleven’s Didi By Prima Santolina, Themis Di Prima Santolina, Thor Di Prima Santolina. Champagne Bianco Di Santolina yra pirmoji „Sakuros” veislyno kalaitė.  Per trumpą laiką šis šuo pelnė daugelį titulų, buvo geriausia 2004 metų Lietuvos retriverių mylėtojų klubo auksaspalvė retriverė. 2005 metais ji susilaukė pirmosios labai sėkmingos vados nuo Guess Folke Filbyter (Švedija) – jos vaikai Al Capone By Sakura, Aviana Queen By Sakura, Avezzano By Sakura – yra čempionai.

Keletas veislynų („Nikė”, „Išmanai”, „Elfų šėlsmas”, „Angelų markizai”, „Auksinė viltis”, „Rojaus obuoliukai”, „Aukselis”, „Dogma”, „Iš Rotušės kiemo”) iki 2002 metų veislės plitimui nepadarė didelės įtakos. Nuo 2003 metų registruota daug naujų veislynų, iš kurių galima paminėti kelis – tai „Freska”, „Nefertitė”, „Preilos kopos”, „Avilys”, „Aukso vėjas”, „Balta letena”, „Vanilė”. Tai gana jauni veisėjai, tačiau jų pastangos gerinti auksaspalvių retriverių veislę pastebimos ir vertinamos. Pavyzdžiui veislynas „Avilys” 2006-2007 metais atsivežė dvi kalytes iš Cheek To Cheek veislyno Prancūzijoje.  Apibendrinant galima teigti, kad veisėjų profesionalumo dėka Lietuvoje auksaspalvių retriverių veislės kokybė yra gana aukšta ir mūsų šunys gali konkuruoti tarptautinėse parodose. Džiugu, kad veisėjai neapsiriboja Lietuvoje esančiais ar kaimyninių šalių šunimis, bet vyksta savo kalyčių kergti į tolimesnes šalis, taip pat parsiveža naujų linijų šunų iš gerą vardą užsienyje turinčių veislynų.

Daugiau informacijos Lietuvos retriverių mylėtojų klubo 2003 – 2007 metų knygoje.