Istorija Lietuvoje | Veislės standartas | Veislynai | Vados | Reproduktoriai |
Parengė: Daiva Strepetkaitė
Registracijos numeris FCI 111. Priklauso 8 FCI grupei.
Kilmės šalis: Didžioji Britanija.
BENDRAS VAIZDAS IR TEMPERAMENTAS
Auksaspalvis retriveris – nuostabus šuo. Ramaus temperamento, švelnus ir kantrus su vaikais. Tai šuo, kuris puikiai prisitaiko prie įvairių gyvenimo sąlygų, tačiau geriausiai jaučiasi galėdamas gyventi šeimoje ir vakarus leisti gulėdamas prie šeimininko kojų. Auksaspalvis puikiai sutaria su kitais gyvūnais, tai idealus kompanionas, ištikimas, vienodai myli visus šeimos narius. Kiekvieną žmogų ar gyvūną sutinka vizgindamas uodegą. Šis šuo netinka sargauti. Taip, jis loja kaip ir kiekvienas šuo, tačiau taip išreiškia ne pyktį, o džiaugsmą, lyg tvirtina: „štai dar vienas, su kuriuo galėsiu draugauti”. Auksaspalvis retriveris buvo išveistas vandens paukščių medžioklei. Jo paskirtis – atnešti nušautą paukštį iš vandens. Tačiau jo ramus charakteris ir intelektualus, draugiškas žvilgsnis pakerėjo daugelį šunų mylėtojų. Šiuo metu nedaugelis auksaspalvių retriverių dirba pagal paskirtį, daugelis jų dabar – tik šeimos draugai. Pasaulyje šie šunys neįgalių žmonių pagalbininkai – specialiai apmokyti šunys gali atlikti daugiau kaip 50 komandų (užgesinti ir uždegti šviesą, pakelti ir paduoti daiktus, atidaryti duris ir kt.).
ŪGIS IR SVORIS
Idealus ūgis ties ketera: patinų – 56-61 cm (svoris 35-38 kg), kalių – 51-56 cm (svoris 27-30 kg).
GALVA
Galva proporcinga kūnui, gana didelė, tačiau negrubi, pageidautina benuokarų. Jeigu galva stambi, dažniausiai būna nedidelė nuokara. Kaukolė plati, viršugalvis platus, išgaubtas, tačiau neturi sudaryti labai apvalios galvos įspūdžio. Pakaušio gumburas nesmarkiai išreikštas. Perėjimas nuo kaktos iki snukio ryškus, tačiau jis neturi būti toks staigus kaip vokiečių bokserio ar niūfaundlendo. Snukio ilgis beveik lygus ilgiui nuo pakaušio gumburo iki perėjimo nuo kaktos iki snukio. Kaktos ir snukio linijos lygiagrečios. Snukis platus ir gilus, pakankamai trumpas. Skruostikauliai nesmarkiai išreikšti. Žandikauliai stambūs. Viršutinė lūpa prigludusi, gerai dengia apatinį žandikaulį. Lūpų pigmentacija tamsi.
Trūkumai: siauras, smailas snukis, nelygiagrečių linijų galva, stipriai išreikšti skruostikauliai, nesmarkiai arba per daug smarkiai išreikštas perėjimas nuo kaktos iki snukio. Viršugalvis labai apvalus arba plokščias. Labai didelė nuokara, raukšlėtas snukis.
NOSIS
Nosis plati, šnervės gerai išsivysčiusios. Nosies nugarėlė tiesi. Pageidautina juoda spalva, tačiau kalių rujos ar nėštumo metu ir beveik visų patinų žiemos metu šiek tiek pašviesėja, bet lieka juodas apvadas apie nosies pagrindą.
Trūkumai: netiesi nosies nugarėlė – nuleista arba per daug užriesta, silpna pigmentacija.
DANTYS
Dantys ir žandikauliai tvirti, sukandimas žirklinis. Pageidautina turėti visus (t. y. 42) dantis, tačiau FCI standartas nenurodo dantų formulės, jame tik tiksliai nusakoma, kad sukandimas turi būti žirklinis, t. y. privaloma turėti po 6 kandžius viršutiniuose ir apatiniuose žandikauliuose, taip pat 4 iltis. Tačiau kergiant šunis, neturinčius visų reikalingų dantų, patartina partnerius parinkti su visais dantimis.
Trūkumai: perkandimas ar neprikandimas.
AUSYS
Nulėpusios, vidutinio dydžio, gana plačiu pagrindu, išaugusios truputį aukščiau akių linijos, priekiniu kraštu prigludusios prie galvos.
Trūkumai: neproporcingos galvai ausys (per didelės ar mažos), labai aukštai išaugusios, neprigludusios.
AKYS
Žvilgsnis ramus, draugiškas, šiek tiek liūdnas, atspindintis protą ir intelektą. Akys tamsiai rudos, su tamsiu apvadu, vidutinio dydžio, gilios, gana toli viena nuo kitos, trikampės formos.
Trūkumai: migdolo formos akys, labai apvalios, išsprogusios, nutįsusiais vokais, labai mažas tarpas tarp akių, juodos ar gelsvos spalvos, be tamsaus apvado.
KAKLAS
Vidutinio ilgio, stambus, tvirtas, raumeningas.
Trūkumai: labai ilgas ar per daug trumpas kaklas, neproporcingas visam kūnui.
KŪNAS
Auksaspalvis retriveris yra šiek tiek ištemptos formos kūno, nes jei šuns ūgis ties ketera yra 53 cm, tai kūno ilgis nuo peties kampo iki sėdynkaulio turi būti apie 63 cm.
Nugara tvirta ir plati, tiesi, be įlinkimų, pereinanti link uodegos pagrindo. Ketera aiškiai išreikšta. Juosmuo tvirtas, platus, neiškilus, gana trumpas. Krūtinės ląsta plati, su gerai išgaubtais šonkauliais, siekia alkūnės sąnarį ar šiek tiek nusileidusi žemiau jo. Žiūrint iš šono krūtinės gylis turi sudaryti maždaug 45% viso šuns ūgio. Viršutinė linija tiesi, šiek tiek nuolaidi link uodegos, pilvas silpnai įtrauktas, todėl apatinė linija beveik tiesi.
Trūkumai: kvadratinės kūno formos šuo (t. y. ūgis lygus šuns ilgiui); viršutinė linija įlinkusi; juosmuo ilgas, iškilus; krūtinė siaura, nesiekianti alkūnės sąnario arba per daug plati, statinės formos krūtinė; labai įtrauktas pilvas.
UODEGA
Uodega stora ties pagrindu, gerai apaugusi tankiais puošiamaisiais plaukais, siekianti kulno sąnarį. Ji tarytum sudaro nugaros linijos tąsą. Šuo eidamas neša ją pakeltą, bet ne aukščiau nugaros linijos. Priimtina ir „linksma” uodega, tačiau ji neturi būti užriesta virš nugaros. Ji užbaigia bendrą harmoningai sudėto šuns išvaizdą, sudaro vientisą liniją nuo keteros iki uodegos galiuko.
Trūkumai: uodega, nesiekianti kulno sąnario ar gerokai ilgesnė negu reikalauja standartas; einant nešama aukščiau nugaros linijos, užriesta virš nugaros. Uodega negali būti judesio metu nuleista žemyn, vizginama.
PRIEKINĖS GALŪNĖS
Priekinės galūnės tiesios, tvirtos, kaulingos. Priekinės galūnės prie kūno prisitvirtinusios stipriais raumenimis ir raiščiais, kurie prasideda nuo 1 iki 5 šonkaulio ir baigiasi prie trikampės mentės. Aukščiausias mentės kampas sudaro keterą, todėl jei raumenų masė maža ar yra netinkamas prisitvirtinimo kampas, ketera neryški. Mentės sąnarys jungiasi su petikauliu. Teisingas šių dviejų kaulų susijungimo kampas užtikrina teisingą priekinių galūnių judesį. Jis turi būti ilgas, lengvas, energingas, priekinės galūnės toli išmetamos į priekį. Kuo kampas bukesnis, tuo priekinių galūnių žingsnis trumpesnis. Tada žingsnis neproduktyvus, šuo labai greitai bėgdamas risčia ima šuoliuoti. Petikaulis jungdamasis su dilbio kaulais sudaro alkūnės sąnarį. Jis turi būti gerai prigludęs prie krūtinės. Dilbio kaulai tiesūs, tvirti, nukreipti statmenai į žemę, jei petikaulio ir menties kampas sudaro apie 90 laipsnių, tai priekinės galūnės yra tvirtai ir stačiai atsirėmusios į žemę.
Trūkumai: peties kampas tiesus, trumpas petikaulis, nepriglaustos alkūnės, netiesios, plonos kojos, silpni ar per daug statūs riešai.
GALINĖS GALŪNĖS
Užpakalinės galūnės raumeningos, tiesios, tvirtos, lygiagrečios. Kad šuo galėtų tinkamai judėti, svarbūs ir klubo bei kelio sąnariai. Šlaunikaulio ir klubikaulio susijungimo vieta yra vadinama klubo sąnariu. Jeigu šlaunikaulio galvutė nesutampa su klubikaulio duobute, šuo negali pakankamai laisvai ir lengvai judėti. Dažniausiai tai yra įgimta liga, vadinama klubo sąnarių displazija. Apie šią ligą galima sužinoti daugiau iš kitų straipsnių. Šlaunikaulio susijungimas su blauzdos kaulais sudaro kelio sąnarį. Šlaunikaulis turi būti pakankamai ilgas, kad susijungimo kampas būtų apie 110 laipsnių, tai užtikrintų galingą atsispyrimą. Tačiau jei šlaunikaulis ir blauzdikauliai labai ilgi, kampas tarp jų bus per daug ryškus, todėl mažins atsispyrimo galią. Slėsnos trumpos, tvirtos, statmenos žemei. Kulnai yra gerai išreikšti, statmeni, lygiagretūs.
Trūkumai: tiesūs arba per smarkiai išreikšti kelio sąnariai, neteisingas slėsnų statymas, suartėję kulno sąnariai, neraumeningos strėnos.
LETENOS
Letenos tvirtos ir kompaktiškos, su suspaustais pirštais ir gerai išsivysčiusiomis pagalvėlėmis.
Trūkumai: nesuspaustos, ilgais pirštais, išskėstos letenos.
KAILIS
Auksaspalvio retriverio kailis yra tankus, su gerai išvystytu poplaukiu. Jis turi gerai apsaugoti šunį nuo vandens ir žvarbaus vėjo. Pageidautina kad plaukas būtų tiesus, tačiau gali būti ir šiek tiek banguotas, bet neturi būti garbanotas. Ant priekinių ir užpakalinių kojų, uodegos ir pilvo apačios ilgesnis, puošnus plaukas. Ant viso kūno plaukai trumpesni, bet labai tankūs.
Trūkumai: labai garbanotas kailis, be poplaukio, per minkštas kailis.
SPALVA
Auksaspalvio retriverio spalva gali būti nuo intensyviai auksinės iki kreminės. Nepageidaujama seterio raudonumo ir ruda spalva. Gali būti nedidelė balta dėmelė ant krūtinės. Spalvos intensyvumas ant viso kūno galibūti nevienodas, ypač tai matyti ant ryškiai auksinės spalvos šunų – plaukai šiek tiek šviesesni pilvo apačioje, ant uodegos, kojų, tačiau negali būti kitos spalvos dėmių.
Trūkumai: seterio raudonumo – raudonmedžio, ruda spalva.
JUDESYS
Tik gerai sudėtas šuo gali taisyklingai judėti. Visi, kad ir nedideli trūkumai, išryškėja šuniui pradėjus judėti. Judant risčios judesiai laisvi be didelių pastangų, alkūnės gerai prigludusios prie kūno, žingsnis platus ir lengvas. Galūnės turi judėti paeiliui, tvirtai, į priekį viena linija. Žiūrint iš nugaros galinės kojos turi judėti lygiagrečiai viena kitai, viena linija su priekinėmis.
Trūkumai: trumpas žingsnis, aukštai iškeliami priekinių kojų riešai rodo, kad netaisyklingai pastatyta mentė; trumpi, per daug statūs galinių kojų judesiai rodo, kad netaisyklingas šlaunikaulio ir blauzdikaulio kampas.
DISKVALIFIKACINĖS YDOS
1. Ūgio neatitikimas pagal standartą.
2. Kupiūruotas ar kitaip pakeistas uodegos ilgis. Netiesi, „laužta” uodega. Dirbtinai pakeistas uodegos pastatymas.
3. Bet kokia kitokia spalva, išskyrus tas, kurios aprašytos standarte.
4. Ne žirklinis sukandimas.
5. Šunys neturintys dviejų, gerai išsivysčiusių sėklidžių.
6. Agresija, stipriai išreikštas bailumas.
Daugiau informacijos Lietuvos retriverių mylėtojų klubo 2003-2007 metų knygoje.